OTEVÍRACÍ DOBA
Zámek je otevřen celoročně OD PONDĚLÍ DO NEDĚLE
od 9 do 18 hodin
, s výjimkou některých státních svátků a zavíracích dnů, viz níže.

I zámek občas musí odpočívat. Zavírací dny najdete tady.
VSTUPNÉ
Základní vstupné, které zahrnuje prohlídku výstav i zámku, je 120 Kč.
Děti, studenti, a senioři zaplatí 75 Kč.
Rodinné vstupné
činí 300 Kč.

Poskytujeme slevy pro skupiny a školní kolektivy, umíme i komentované prohlídky. Podrobný ceník vstupného si prohlédněte tady.
KDE NÁS NAJDETE
Kde nás najdete.
Událost:
Vyšla nová publikace „Procházka městskou částí Praha 20“
Začíná:
15.10.2015 08:00
Končí:
30.12.2015 17:00

Od 15. října 2015 se budou moci čtenáři, turisté i obyvatelé Horních Počernic seznámit s knižní novinkou, která mapuje nejzajímavější místa i největší historické momenty Horních Počernic, které měly mnohdy celonárodní dopad. Hlavní část publikace provází nejkrásnějšími místy Horních Počernic a celkem ve 22 zastaveních představuje dominantní památky historického i přírodopisného charakteru a nezapomíná ani na významné rodáky či významné aktéry politicko-společenského života. Na 32 stranách, se kromě historie, tipů na výlety do blízkého okolí  dočtete i o současnosti a spolkové činnosti.

Horní Počernice leží v mírně zvlněné krajině na  severovýchodním okraji Prahy – v území s dlouhou historickou pamětí, zajímavým vývojem a výbornou dopravní dostupností. Dominantou Horních Počernic je Chvalský zámek, který datuje svůj vznik do 15. století, do dnešní barokní podoby byl přestavěný jezuity, v těsném sousedství k němu přiléhá kostel sv. Ludmily, ve 20. století úzce spjatý s osobností faráře Františka Štveráka, který ve farnosti působil v letech 1937 – 1949. Později se stal arcibiskupským vikářem. Přežil čtyři roky v německých koncentračních táborech; v prvních poválečných letech se zasloužil                         o znovunavrácení desítek nacisty ukradených českých zvonů; po svém zatčení StB v roce 1949 byl znovu uvězněn.

Významnou historickou událostí, s celonárodním národním dopadem byl  tzv. Chvalský mír, který se váže k prusko-rakouské válce z roku 1866, kdy byla na Chvalech (část Horních Počernic) dojednány podmínky vojenské kapitulace Prahy.

Horní Počernice jsou také neodmyslitelně spjaté s divadelní tradicí. V Horních Počernicích je divadlo, které slouží jako stagiona pro profesionální pražské soubory, zájezdové soubory i místní velmi silné soubory ochotnické. V květnu a červnu divadlo pořádá přehlídku inscenací amatérského divadla. Pro festival slouží ojedinělá letní divadelní scéna ve Svépravicích. V roce 1970 vybudovala skupina nadšených příznivců divadla v areálu svépravické školy letní divadelní amfiteátr a od té doby probíhá festival každoročně, v roce 2015 se uskutečnil jeho již 55. ročník. Horní Počernice se tak pyšní nejstarším divadelním festivalem amatérských divadelních souborů v ČR konaným pod širým nebem. Významnou divadelní událostí Horních Počernic se stala také světová premiéra hry Václava Havla Žebrácká opera v režii Andreje Kroba. Proběhla roku 1975 v sále místního hostince U Čelikovských a podařilo se ji utajit i před státní bezpečností.

Naše městská část proslula mimo jiné Cirkusovým zimovištěm a Xaverovským chovem koní. Do historie cirkusů se Horní Počernice zapsaly vybudováním zimoviště pro cirkusy, jehož výstavba byla zahájena ve třetím čtvrtletí roku 1958. Postupně zde vznikl rozsáhlý komplex včetně hotelu pro umělce a zaměstnance, který se stal největším zimovištěm cirkusů v Evropě. V druhé pol. 20. stol byl areál přestavěn na depozitář a unikátní vědecko- výzkumné pracoviště Národního muzea.

Na třiceti dvou stranách brožurky naleznete i doporučení na zajímavá turistická místa v okolí, tipy na cyklo výlety s tématy, která se váží k okolí Horních Počernic. Např. „Svatováclavský“ cyklovýlet, vás dovede do Staré Boleslavi a je úzce spjat se svatováclavským kultem a tradicí. Z Horních Počernic se také lze vydat po literárních stopách Spisovatele B. Hrabala, z Počernic, přes Kersko až do spisovatelova rodiště Nymburka.  Vojensky laděný výlet vás zavede z Počernic po prusko-rakouských bojištích.

Slavnostní křest publikace proběhne na Chvalském zámku, 15. října 2015 v 18: 00 hod. při příležitosti 110. výročí Knihovny Horních Počernic. Vstup na křest je volný.

Publikace vznikla v rámci Komise pro projekt Zdravá městská část a Místní agendu 21. Náklady spojené se vznikem publikace byly uhrazeny z placené inzerce, která je součástí publikace. Náklad je 6.700 ks.

Publikace je k dostání zdarma od 15. října na vybraných místech v Horních Počernicích (Chvalský zámek – Informační centrum, Místní úřad Městské části Prahy 20, Divadlo Horní Počernice, Knihovna Horní Počernice aj.)

kontakt:

Mgr. Barbora Stýblová

barbora.styblova@gmail.com

tel.: + 420 732330515

<<< Zpět
ZÁMECKÝ PROFIL

Na zámeckém profilu najdete aktuální události, informace i fotografie z akcí.

POZVÁNKA
Helena Zmatlíková dětem - 100 let

Srdečně vás zveme na jedinečnou výstavu Helena Zmatlíková dětem – 100 let, která oslavuje sté výročí od narození nejznámější české ilustrátorky 20. století, paní Heleny Zmatlíkové.

Představujeme více než 100 originálních ilustrací Heleny Zmatlíkové z oblíbených knižních titulů jako např. Martínkova čítanka, Honzíkova cesta, Deník kocoura Modroočka či Malý princ.

18. 11. 2023 - 12. 5. 2024
denně od 9 do 18 hodin
Anketa

Co se vám na akcích Chvalského zámku nejvíc líbí?

Výsledky

Loading ... Loading ...